Weekly pickups - wk 38

O vyjednávaní platu, problémoch cirkvi a Voľnom páde

⚡️Týždeň mojimi očami

Uplynulo 50 rokov od založenia Greenpeace. Tento víkend sa otvoril diaľničný obchvat Bratislavy D4. Bez priameho napojenia na D1, čo je pripomienka, že problémom slovenských diaľnic nie je „len“ nedostatok peňazí, ale aj zlé plánovanie a zbytočné chyby. Skončilo leto. Slovensko navštívil na 4 dni pápež. Povedal, aby sme nezneužívali boha na utláčanie iných, aby sa kňazi naučili lepšie kázať, a že nechápe, prečo sa ľudia nechcú dať očkovať. R. Fico a P. Pellegrini odmietli účasť na stretnutí s pápežom v prezidentskej záhrade, pretože podmienkou bolo očkovanie. Na Slovensku vznikol jednorožec - firma Berlin Brands Group dostala investíciu vo výške 700 miliónov $ a jej hodnota tým presiahla jednu miliardu. Dokončil sa plynovod Nordstream 2. Bude zásobovať nemecký a európsky trh plynom zo Sibíru, pričom obchádza pôvodné trasy cez Strednú Európu. Pár dní po stiahnutí vojsk z Afganistanu oznámili USA, UK a Austrália nový bezpečnostný pakt s názvom AUKUS. Zameraný na protiváhu k Číne v indickej a tichomorskej oblasti. O dva týždne sú v Česku voľby a premiér A. Babiš v kampani jasne dominuje. Daimler a BMW oznámili, že po pandémii neznížia ceny, nevrátia sa k zľavovej politike a nebudú sa ďalej sústreďovať na dostupnosť ich modelov. Sústrediť sa budú na luxusnejšie modely, pri ktorých zákazníkom nevadia dlhšie čakacie lehoty. Na pravidelnej Apple prezentácii bol oznámený nový iPhone 13, ktorý bude mať lepší foťák a väčšiu základnú pamäť.


📰 Čo som čítal

DennikN/Tomáš Halík - Pápežská cesta na križovatke ($, SK, 5 min)

#náboženstvo #história

Medzi tisíckou článkov o pápežovi vo mne zarezonoval komentár od Tomáša Halíka o rozdieloch medzi Slovenskou a Českou cirkvou.

Key takeaway:

 • Česká spoločnosť nie je ateistická. Je antiklerikálna. Sú v nej javy ako: viera vo vlastného Boha, nedostatok náboženského vzdelania a sympatie k alternatívam a spiritualitám.

 • Česko si prešlo prvou vlnou odklonu od cirkvi koncom 19. storočia (počas industrializácie a urbanizácie). Poľsko a Slovensko to vtedy ako poľnohospodárske krajiny nezažili.

 • Slovensko a Poľsko začalo strácať tradičnú religiozitu až po roku 1990. Počas integrácie do západných štruktúr (EU, NATO). A miestne cirkvi to zastihlo nepripravené a odmietajúce.

 • To, čo zažíva Slovensko a Poľsko v posledných rokoch, je podobné tomu, čo sa stalo bývalým silným katolíckym krajinám ako Španielsko, Portugalsko a Írsko.

 • Proces sekularizácie sa vždy začína odchodom inteligencie a mládeže z cirkvi.

Situácia v Katolíckej cirkvi sa nápadne podobá situácii tesne pred reformáciou. Tak ako vtedy, škandály s predajom odpustkov (tiež dlho považované za okrajový jav) odhalili hlbšie problémy, vzťah medzi Cirkvou a mocou a vzťah medzi klérom a laikmi, tak je to dnes s dôsledkami škandálov so zneužívaním.


Niya Dragova - 10 prikázaní o vyjednávaní platu (free, EN, 8 min)

#práca #pohovor

Článok je síce zameraný na vyjednávanie pre vyššie postavených profesionálov, ale pár rád je tam univerzálnych.

Key takaway:

 • Nikdy nehovorte sumu prvý. Snažte sa zistiť budget, ktorý firma na pozíciu má.
  Príklad: "Môžete mi povedať, v akom platovom pásme sa daná pozícia pohybuje? Rád Vám poviem, či je to pre mňa atraktívne, a presné číslo dojednáme neskôr."

 • Počas pohovorov sa snažte získať čo najviac informácií. Tie použijete, aby ste sa neskôr vedeli lepšie predať. Ako človek, ktorý vie riešiť problémy, ktoré firma aktuálne má.
  Príklad:

  • Aká je teraz hlavná priorita teamu?

  • Prečo je pozícia otvorená?

  • Aké sú najväčšie problémy, ktorým čelí nový človek?

  • Ako funguje organizačná štruktúra?

  • Ako môžem urobiť "meaningful impact"?

 • Nemusíte mať konkurenčnú ponuku od inej firmy, aby ste to použili ako argument pri vyjednávaní. Stačí, keď poviete, že ju máte. Ukazovať nič nemusíte, vždy sa vyhovoríte na NDA (zmluvu o mlčanlivosti).

 • O plate nevyjednávajte cez mail, ale vždy ústne.

 • Hovorte, aké náročne bude odísť z aktuálnej práce (lebo máte v teame kľúčovú rolu). Tým vytvárate tlak, aby sa vás HR pokúsilo preplatiť.

“The best way to get more is to reiterate how qualified I am.”

MYTH: You already got interviewed and everyone’s read your resume. That’s how you got your initial offer; now you need to build additional arguments. Use the information you collected during the interview about what challenges the team is facing — maybe that increases the scope of the role? Discuss why leaving your current role will be hard — are you critical to your current team? In other words: instead of asking for money, make them give you more money by bringing in obstacles the recruiter needs to overcome to close you.


Respekt - Amerika, nebo al-Káida: Kdo Vyhrál? ($, CZ, 8 min)

#USA #terorizmus

Taliban dobil Afganistan naspäť, ale pôvodný zámer teroristov nakoniec nevyšiel.

Key Takeaway

 • Dôvodom útoku al-Káidy bolo vystrašiť Ameriku a spôsobiť nechuť obyvateľstva angažovať sa na Blízkom východe.

 • Náboženský extrémisti mali v '90 rokoch problém presadiť svoju ideológiu na Blízkom Vävýchode. Nedarilo sa im zvrhnúť sekulárne diktatúry a nahradiť ich náboženskými režimami podobnými Iránu alebo Saudskej Arábii. (Zlyhali napr. v Alžírsku, Bosne a Egypte.)

 • Al-Káida videla problém v tom, že ich pri živote drží podpora USA. Bin Ládin počítal s tým, že USA sa po útoku stiahnu z Blízkeho východu podobne, ako to urobili v Somálsku v 1993. A že v USA dôjde k protestom podobným ako proti vojne vo Vietname.

 • USA ale naopak, spustili masívnu vojenskú kampaň na Blízkom východe.

 • "Arabská ulica" sa k džihádistom nepridala. A keď sa počas Arabskej jari rútili sekulárne režimy, tak al-Káida bola mimo diania.

 • Rastúci počet (2/3) mladých Arabov si myslí, že náboženstvo bráni pokroku v ich krajine. To neznamená, že džihádisti nemajú dosť regrútov. Ale masovej obľube sa netešia.

 • Podobný teroristický útok sa už na Západe nikdy nezopakoval. A posledných 5 rokov sú útoky výsledkom osamelých jedincov. Keďže bezpečnostné služby výrazne obmedzili džihádistom manévrovací priestor. (Toto neplatí pre Afriku a Blízky východ - v krajinách ako Mozambik, Nigéria, Mali a Etiópia sú džihádisti aktívnejší než pred 11/9.)

„Namísto konečné výhry se Spojené státy spokojily s něčím méně ctižádostivým. Uznávají, že není možné džihádistický teror navždy a zcela porazit – nebo že by takové snažení bylo příliš nákladné –, a spokojí se proto s omezením hrozby,“ píše Byman. Americkou doktrínou podle něj není „vyřešení“ problému, ale jeho „manažování“ na přijatelné úrovni – a to se navzdory aktuálnímu dění v Afghánistánu docela daří.


📺 Čo som videl

Apple TV - The Morning show (s2)

Na teleráno sa už nikdy nebudete pozerať rovnako. Super seriál. Super herci. Až na J. Aniston, ktorá nevedela nikdy moc hrať a botox to len zhoršil. Veľmi dobrý soundtrack.

Minulý týždeň začala druhá sezóna.


🎧 Čo som počul

MovieZone - Voľný pád

#film

Minulý týždeň vyšiel na MovieZone dobrý rozbor filmu Voľný pád.

Táto čierna satira je dodnes mnohými mylne interpretovaná. Predovšetkým ľuďmi, ktorí v postave M. Douglesa vidia hrdinu. Tvorcovia sa ale snažili vytvoriť obraz neprispôsobivého človeka, ktorý mal na "ceste domov" niekoľko príležitostí vrátiť sa na správnu koľaj.


📈 Graf týždňa

Facebook stále ostáva jedným z hlavných zdrojov konzumácie správ.


🐥 Tweet týždňa


Ak v newsletteri nájdeš niečo, o čom budeš chcieť diskutovať, tak len odpovedz na mail.

Ak chceš dostávať mailom dvakrát do mesiaca sumár najlepších článkov, na aké som narazil, budem rád, ak sa prihlásiš:

Ak sa Ti dnešné vydanie páčilo - pošli ho ďalej:

Share