⚡️ Týždeň mojimi očami
Pre vysoké emisie ukončila automobilka Škoda výrobu modelu Fabia-combi. Airbnb, ktoré je známe skôr negatívnym vplyvom na život vo veľkomestách, poskytne zdarma dočasné ubytovanie 20.000 utečencom z Afganistanu. Z Číny prišla správa, že Panda veľká prestáva byť ohrozeným druhom. "Je to znak veselia a pozitívneho prístupu k životu", reagoval ruský minister zahraničia Sergej Lavrov na prieskum, že ľudia v zahraničí si Rusko najviac spájajú s trojicou balalajka-vodka-medvedi. Štyri z piatich požičaných bicyklov v Tatrách sú elektrické. Nová vlna pandémie uzatvára čínske prístavy, čo zapríčiní ďašie zdražovanie námornej dopravy. Experti upozorňujú, že spolu s neustálym nedostatkom čipov, sa nám tohtoročné Vianoce predražia. Od jesene si obyvatelia Arizony a Georgie môžu nahrať svoje vodičské a občianske preukazy do iPhonu. Na Srí Lanke začali dostávať slony v zajatí biometrický identifikačný preukaz. Nový zákon definuje ich pracovné práva ako: maximálne 4 hodiny pri použití na ťažbu dreva, zákaz práce v noci, najviac 4 turisti na jednom slonovi a každý polrok lekárska prehliadka. Salvádor prijal bitcoin za svoju oficiálnu menu, ako prvý štát na svete. Priemerná teplota v júli a auguste bola o 1 stupeň vyššia ako priemer posledných 20 rokov, informoval Európsky program Copernicus. Krivka koronavírusu na Slovensku začala rásť skôr a prudšie ako minulý rok. Google odložil návrat svojich zamestnancov do kancelárií už tretíkrát po sebe. Momentálne sa návrat plánuje na budúci január. Plyn na trhu za posledný rok zdražel 3-násobne a inflácia sa drží nad 3%. Po studenej vlne prišlo babie leto a meteorológovia predpovedajú, že vydrží až do októbra.
📰 Čo som čítal
Mark Manson - V budúcnosti bude naša pozornosť predávaná (EN, free, 18 min) #práca #pozornosť #budúcnosť
Autor knihy Jemné umenie mať veci v p**i o najväčšom probléme moderných technológií: nedostatku pozornosti.
Key takeaway
K sociálnym médiám sú 3 hlavné výčitky:
Robia nás narcistických a plytkých
Ničia našu schopnosť nadväzovať zmysluplné vzťahy, a tým nás robia viac osamelých
Bránia nám sústrediť sa a robiť veci, na ktorých záleží
V skutočnosti ale:
Ľudia nie sú viac narcistickí, len tým, ktorí už sú narcisti, dávajú soc. médiá väčšie publikum
Soc. médiá neničia to, s kým máme aké vzťahy, len rozširujú možnosť mať viac povrchných vzťahov, s väčším počtom ľudí
A aj keď soc. médiá rozptyľujú, tak rovnako pomáhajú šíriť informácie, uľahčujú organizovanie vecí a spoluprácu
Moderné technológie nemenia nás. Menia svet okolo nás. Problém nie sú technológie, ale to, ako ich používame. Slúžia oni nám alebo my im?
Kedysi bol pre svet problém nedostatok jedla a pôdy, na ktorom sa produkovalo. Po priemyslenej revolúcii to bol nedostatok ľudí, ktorí by stroje obsluhovali a vyrábali. V druhej polovici 20. storočia bol problém nedostatok informácií a dát. Dnes sa vyrába viac vecí, ako si môžu ľudia kúpiť. A existuje viac informácií, ako môžu ľudia spracovať. A tak sa hlavným problémom ekonomiky stáva pozornosť. Žijeme dobu attention-based economy.
Naša pozornosť sa bude predávať. A môže byť, že jediní ľudia, ktorí z toho budú benefitovať, budú tí, ktorí svoju pozornosť vedia ovládať.
These are the new challenges new generations must face. Our grandparents had to learn to master their time and their energy in order to take advantage of the labor economy. Our parents had to master their minds and their problem-solving in order to take advantage of the knowledge economy. We must learn to master our focus and our self-awareness to properly take advantage of the attention economy.
INC - Za 8-hodinový deň odrobí priemerný zamestnanec toľkoto hodín. Možno sa vám dnes bude lepšie odchádzať z práce. (EN, free, 2 min)
#práca
TL;DR
O osemhodinovom pracovnom čase sa začalo hovoriť už v roku 1817 a stal sa štandardom o 100 rokov neskôr, keď bol zavedený vo Forde.
Dnes ale ľudia počas 8 hodín v práci robia nasledovné:
2h sú na internete
1h kecajú s kolegami o nepracovných veciach
polhodinu strávia hľadaním novej práce
a aby som nezabudol - v priemere sa venujú práci 3 hodiny
K tomu dve poznámky:
Pracovať mentálne 8 hodín vkuse sa dá. A mnoho ľudí tak pracuje. Ale dlhodobo to udržateľné nie je. A skutočnú hlbokú prácu viete vykonávať 2-3 hodiny denne.
Zoznam vyššie je dobrou ukážkou, prečo sú kancelárie jedným z najhorších miest na zemi, kde robiť prácu.
National Geographic - Zízať na slnko - blízky (ale bezpečný) pohľad na našu domovskú hviezdu. (EN, free, 5 min)
Krásny interaktívny článok o slnku.
📺 Čo som videl
Apple TV - 9/11: Inside the president war room ($, 90 min)
#politika #terorizmus
Dobrý dokument spolu s dobrými článkami v Respekte k 20. výročiu pádu dvojičiek.
Key takeaway
Scény z roku 2001 vyzerajú doslova ako z iného storočia. Prezident USA používa pevnú linku. V Air force one nejde televízia. Telefóny stále vypadávajú. Takže prezident najmocnejšej krajiny bol skoro celý deň odrezaný od sveta a informácií.
Útok zasiahol USA v ich vrcholnom desaťročí. Studená vojna skončila. CEE sa integruje do západných štruktúr. Putin hovoril jazykom západných elít. A Čína nepredstavovala žiadne riziko.
O to väčší bol šok z brutality útoku, ktorý sa vymykal bežným pravidlám civilizácie. Lietadlá sa unášali vždy. Ale nikto na Západe si nevedel predstaviť, že by ich niekto vedel použiť takýmto spôsobom.
To viedlo k okamžitej paranoji. Tú dobre vidieť v scénach, kde sa kvôli chybnej formulácii spravodajských služieb, celá posádka Air force one domnievala, že teroristi majú človeka v najužšom kruhu spolupracovníkov prezidenta.
Celý útok byl jaksi vybočený, vymykal se běžným pravidlům civilizace. V září 2001 trvalo běžné odbavení v odletové hale letiště v podstatě pár minut, skenoval se například obsah maximálně pěti procent odbavených zavazadel, jednoduše proto, že možnost proměnit sofistikované dopravní prostředky ve zbraně hromadného ničení nikoho ani nenapadla. Letadla se unášela vždy, často z politických důvodů a někdy jako prostředek vydírání, zavraždit stovky cestujících za účelem povraždění tisíců dalších obětí při útoku na symbolické pozemní cíle bylo ale něco, co přesahovalo představivost západního člověka.
🎧 Čo som počul
DennikN - Uvedenie reportážnej knihy Zlatá horúčka (free, 90 min)
#Venezuela
Tomáš Forró rozpráva o svojej novej knihe Zlatá horúčka: Venezuela - od ropnej veľmoci k úpadku ľudskej civilizácie.
Kniha je super. Forró je dobrý reportér. A k veci začnú rozprávať od 10 minúty.
📈 Graf týždňa
Trh s jedlým hmyzom za posledné dva roky narástol o 50%.
Nejde len o biznisovú príležitosť. Jedlý hmyz môže byť podla OSN jednou z odpovedí na udržateľný nárast svetovej populácie. Tá by mala svoj strop dosiahnuť koncom storočia pri 11 miliardách ľudí.
Ak v newsletteri nájdeš niečo, o čom budeš chcieť diskutovať, poteším sa, ak mi napíšeš.
Ak chceš dostávať mailom dvakrát do mesiaca výber najlepších článkov, na aké som narazil, budem rád, ak sa prihlásiš:
Ak sa Ti dnešné vydanie páčilo - pošli ho ďalej: